Çocuk

Çocuğa ‘Mikrop’ Gerekli!..

Evlerde adeta bir ”fanus” içinde büyütülen çocukların, bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmediği için anaokuluna veya ilköğretime başladıklarında sık sık hasta oldukları bildirildi. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve..

Çocuğa ‘Mikrop’ Gerekli!..

Evlerde adeta bir ”fanus” içinde büyütülen çocukların, bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmediği için anaokuluna veya ilköğretime başladıklarında sık sık hasta oldukları bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, şehirleşmenin artmasıyla birlikte son yıllarda çocukların evlerde, kapalı ortamlarda, dışarıyla çok fazla irtibatı olmadan büyütüldüklerini söyledi.

Aşırı koruyucu olan anne-babaların, ”hasta olmasın” diye çocuklarını evden bile çıkarmadıklarını ifade eden Sapan, akranlarıyla da temas etmeyen bu çocukların bağışıklık sistemlerinin tam anlamıyla gelişemediğini vurguladı.

Çocukların sokağa çıkmayıp evde televizyon veya bilgisayar başında zaman harcamalarının, geçirilen rahatsızlık sayısını azalttığına işaret eden Sapan, şöyle konuştu:

”Evet, bu dönemde hasta olmuyorlar. Ama bu durum, okulun ilk yılında görülen hastalıkların sayısının artmasına neden oluyor. Kapalı ortamda, diğer çocuklarla temas etmeden büyüyen çocuklarda, anaokuluna ya da ilkokula başlamayla birlikte hastalık sıklığında bir artış oluyor. Çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişebilmesi için mikroplara da ihtiyacı olduğu unutulmamalı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL