Çikolatalı süt de orucu bozar mı?

Çocuk
Büyüme hevesiyle dolu çocukluk günlerini anımsayanlar, bu cümleden o günkü duygularına doğru yeniden bir yolculuğa başlayabilirler. Fakat bu kez yanınıza minik bir yol arkadaşı alın. “Oruç ne demek?&#...
EMOJİLE

Büyüme hevesiyle dolu çocukluk günlerini anımsayanlar, bu cümleden o günkü duygularına doğru yeniden bir yolculuğa başlayabilirler. Fakat bu kez yanınıza minik bir yol arkadaşı alın.

“Oruç ne demek?”, “Herkes neden sofrada yemek yemeden bekliyor?”, “Kahvaltıyı niçin gece yapıyorsunuz?”, “Bayram nereden geliyor?” gibi sorularla, Ramazanın mana iklimini kavramak için araştırmalar yapan meraklı zihinler, yetişkinlerin de farkındalık hali içinde olmasını sağlıyor.

Çocuklar orucun tam olarak ne olduğunu 5 yaşlarında kavrayabiliyorlar. Geçtiğimiz yıllarda çok da anlayamadıkları dini terimleri, 5 yaşın donanımıyla güncelleyerek yeniden sorguluyorlar. “Allah her yerdeyse şimdi, neden göremiyoruz?’ sorusunun cevabını tam olarak bulamamışken, bütün bir gün boyunca Allah’ı memnun etmek için aç/susuz kalmayı anlamaları hiç de kolay olmuyor. Anlatmak ise birikim istiyor. Fıtratında olan yakinlik ile arayış telaşını seyreylemek, bunun bilincinde olan anne-babalar için büyük bir keyif aynı zamanda.

‘Bu bakımdan oruç ona bir parça karanlık gelse de, büyüklerin derhal karşılığını alamadıkları böyle bir fedakârlığa girişmeleri, onun ruhunda sonsuz ve çeşitli yankılar yapar. Oruç, onda mistik bir başarıdır.’

 

İçinde olacağı bu takım oyununda sadece sorgulamalarıyla zihnen katılması bile çocuklar için manevi bir zafer aslında. Oyunu bile henüz yeni yeni idrak edebilen bir çocuk için büyük bir fedakârlık gerektiren bu ibadeti, yarım gün dahi tutmasına teşvik etmek, manevi hazzın yanı sıra eğlenceli bir macera olacaktır.

Ailede en güçlü figür olan babanın bile, yaratıcının buyruğu karşısındaki itaati, Allah’ı tanıma yolculuğundaki teslimiyet basamağının temel taşını oluşturacaktır.

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayınız!

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme