Bulantı Hamileliğin Bir Parçası

Çocuk
Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Tolga Ecemiş, gebelik sırasında görülen bulantı ve kusmaların gebeliğin normal bir parçası olduğunu belirterek, bazı kadınlarda belirtile...
EMOJİLE

Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Tolga Ecemiş, gebelik sırasında görülen bulantı ve kusmaların gebeliğin normal bir parçası olduğunu belirterek, bazı kadınlarda belirtilerin 4. haftadan başlayıp tüm hamilelik boyunca da devam edebileceğine dikkat çekti.

Dr. Ecemiş, gebelerin yaklaşık yarısında bulantı ve kusma görülürken, yüzde 30’unda sadece bulantı oluştuğunu belirterek, "Hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar genelde gebeliğin 4. haftası civarında başlar ve 14-16. haftalar arasında şiddeti giderek hafifler ve kaybolur. Sıklıkla sabahları görülmekle beraber, günün herhangi bir saatinde de bulantı ve kusmalar olabilmektedir. Bununla birlikte bazı kadınlarda belirtiler 4. haftada başlayıp tüm hamilelik boyunca da devam edebilir." dedi. Dr. Ecemiş, gebelikte bulantı ve kusmaların gerçek nedeninin bilinmediğini ancak hormonların, gebeliğin erken döneminde yaşanan hormon seviyesi değişikliklerinin kısa süreli bulantı ve kusmalara neden olabileceğini dile getirdi. Dr. Ecemiş, gebeliğin erken döneminde yükselmeye başlayan östrojen seviyelerinin ilk üç ay içinde en üst seviyelere çıktığını ve bu dönemin bulantı ve kusmaların fazlalaştığı dönem olduğunu belirtti. Dr. Ecemiş, yükselen östrojen seviyelerinin koku duyusunu keskinleştirdiğine ve bu nedenle bazı kokuların bulantıyı tetikleyebileceğine dikkat çekti ve anne adaylarına koku konusunda dikkatli olmalarını tavsiye etti.

GEREKMEDİKÇE VİTAMİN VE KAN İLACI ALMAYIN

Mümkün olduğunca az ve sık yenmeli. Yataktan kalkmadan bisküvi, kızarmış ekmek gibi kuru gıda tüketilmeli. Bulantı yapan yiyecek maddelerini bir dönem tüketmemeli, kızartmalar ve soslu yemekler yememeli, çok gerekli olmadıkça multivitamin ve kan ilacı gibi ilaçlar kullanılmamalı. Haşlanmış patates, pilav, yoğurt, tuzlu leblebi gibi yiyecekleri tüketmeli, mide yanma ve ekşimelerinin yoğun olduğu dönemlerde soda ve soğuk içeceklerin tüketimi işe yarayabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Tolga Ecemiş, hastanın bulantısının geçmemesi durumunda ise doktorunun gebeye uygun gördüğü dozda B6 vitamini, bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaçlarla tedavi edeceğini söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme