Bugün Şirin Yarın Şişman

Çocuk
Pek çok anne babanın ciddiye almadığı çocuklarda şişmanlık, aslında önemli bir sağlık sorunu. Aç kalacak, yeteri kadar beslenemeyecek düşüncesi ile çocuğunuza yemek yemesi yönünde baskı yaparak ilerid...
EMOJİLE

Pek çok anne babanın ciddiye almadığı çocuklarda şişmanlık, aslında önemli bir sağlık sorunu. Aç kalacak, yeteri kadar beslenemeyecek düşüncesi ile çocuğunuza yemek yemesi yönünde baskı yaparak ileride şişman bir birey olmasına neden olabilirsiniz.

Özellikle evde sürekli hatalı beslenme ile ortaya çıkabilen obezite, çocuklarda vücut, benlik, imaj ve algılamalarıyla ilgili bozukluklara, tembel, aldırmaz ve aptal olarak görülmeye hatta okulda şiddet kurbanı seçilmelerine kadar birçok olumsuzluğa yol açabiliyor.

Harakete yönlendirin

Jinemed Sağlık Merkezleri’nden Diyetisyen Suzan Elpe, çocuklarda obezitenin son yıllarda giderek artan ve artmaya devam eden bir sağlık sorunu olduğunu söyleyerek, “Özellikle iki yaşından sonra oluşan şişmanlık ilerde obezitenin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu çocuklarda yine ilerideki dönemde kalp hastalıklarının görülme oranını da artıyor” dedi. Çocukların spora ve hareketli bir yaşam tarzına alıştırılması obezitenin görülme oranını düşürüyor.

Ergenlik döneminde alınan kilolarda özellikle beslenme alışkanlığı önem taşıyor. Özellikle okul kantinlerinde satılan yanlış besinler ve çocukların harekete yeteri kadar teşvik edilmemeleri obezitenin altında yatan en önemli etkenleri oluşturuyor. Elpe, sosyoekonomik faktörlerin de bu hastalıkta yeri olduğunu söyleyerek, “Mesela İstanbul’da özel okullarda okuyan çocuklarda obezitenin daha yüksek olduğu saptandı. Bu çocukların kantinlerden fazla yendiğinde zararlı olabilecek gıdaları daha kolaylıkla satın alabildikleri bir gerçek” diyor.

Yemek için yasak koymak hatalı

Genellikle tüm çocukların yemekten hoşlandığı fast- food ürünleri zararlı besinlerin başında geliyor. Elpe, aileleri, fast- food ürünlerinin ne ödül ne de ceza sistemi olarak sunulmaması konusunda uyarıyor. Şişman çocuğa yaklaşımın çok önemli olduğunu söyleyen Elpe, çocuğa yaklaşmada doktor ve diyetisyen önerilerinin alınması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada amaç hem çocuğun hem de ailenin sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak.

Beslenme eğitimi şart

Kilo sorunu olan çocuklara beslenme eğitimi verilmesi gerekiyor. Ayda sadece bir kilo kaybetmesi çocuk için yeterli olurken doğru beslenmeyi öğrenmesi uzun vadede obeziteden korunması anlamına geliyor. Doğru beslenme içinse aşırı yağlı besinlerin azaltılması, yağda kızartmalar ve yağlı etlerin mümkün olduğu kadar az tüketilmesi gerekiyor. Çok şekerli olan veya çocuk tarafından sevilen patates, pasta, çikolata gibi besinlerin porsiyonun küçültülmesi, sebze ve meyve tüketiminin arttırılması bisküvi, cips yerine ayran, süt, yoğurt tercih edilmesi öneriliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi