Çocuk

Bu Yiyeceklere Dikkat!

Amerikan Pediatri Akademisi, özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek 30 yiyeceği açıkladı: 1. Sosis: Akademi, 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulma olaylarının yüzde 17’sinin sosisten kaynaklandığını, sosisli sandviçin ikaz edilerek satılması gerektiğini..

Bu Yiyeceklere Dikkat!

Amerikan Pediatri Akademisi, özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek 30 yiyeceği açıkladı:

1. Sosis: Akademi, 10 yaşından küçük çocuklardaki boğulma olaylarının yüzde 17’sinin sosisten kaynaklandığını, sosisli sandviçin ikaz edilerek satılması gerektiğini söylüyor.

2. Fugu Balığı: Kâğıt kadar ince dilimler halinde satılan fugu balığında tetrodoksin adlı, oldukça etkili bir zehir bulunuyor. Bu balığı pişiren şefler özel eğitim alıyor.

3. Ackee Meyvesi: Batı Afrika ve Jamaika’da yetişen meyve kesildikten sonra kabuğunun kırmızıya dönmesi beklenmezse koma veya ölüme yol açabiliyor.

4. Fıstık: Toplam nüfusun yüzde birinin fıstık alerjisi var. Ölümle sonuçlanan alerji vakalarının büyük bölümü fıstıktan kaynaklanıyor.

5. Yeşillik: Ispanak, roka, marul, lahana, kıvırcık salata gibi yeşilliklerin iyi yıkanmaması bağırsak bakterilerine davetiye çıkarıyor.

6. Işgın: Bu Asya kökenli bitkiden fazlaca tüketildiğinde bitkideki toksinler zehirlenmeye yol açıyor.

7. Ton Balığı: Dünyanın en çok tüketilen balıklarından olmasına rağmen çok fazla yenildiğinde sinir sistemine zarar vererek kalp hastalıkları riskini artırıyor.

8. Manyok: Nişastası yapılan bu köklü bitki de eğer doğru tüketilmezse siyanür üreterek zehirlenme riski yaratıyor.

9. Kahve: İçeceği elde edilen bu bitki, kalp krizine yol açmasının yanı sıra, uyuma zorluğu ve dişlerde sararmaya yol açıyor.

10. Mantar: Bu bitkinin yabani olanları, zehirlenmelere ve hatta halüsinasyonlara sebep oluyor.

11. Patates Kızartması: Patates kızartmsının içinde yüksek oranda bulunan akrilamid maddesi nedeniyle uzun süre tüketilirse damar sertliği, şişmanlık ve kansere sebep olabiliyor.

12. Hamburger: En zararlı yağ türü olan trans yağların kullanımı nedeniyle kalp hastalıkları meydana geliyor.

13. Alkollü İçecek: Alkol kullanımı beyin ve sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor.

14. Üzüm: Şeker oranı yüksek olan bir meyve olan üzüm, diyabetli kişiler için zararlıdır.

15.Sosis, Salam: İçinde sodyum nitrit bulunan salam ve sosisin tüketilmesi kansere sebep oluyor.

16. Çikolata: Yüksek orandaki kakao, şeker ve katkı maddelerini içinde barındıran çikolata kandaki kolesterol miktarını yükseltiyor.

17. Cips: Cips yemek yağ içmekten farksız diyen uzmanlar, kanserden obeziteye, diyabetten alzheimere kadar birçok hastalığa sebep olduğunu vurguluyor.

18. Dondurma: Kolay bozulabilme özelliğine sahip olan dondurmanın içindeki maddelerin bozulma nedeniyle ortaya çıkması bağırsak hastalıklarına yol açıyor.

19. Asitli İçecek: İçerisinde asit barındıran bu içecekler mide ve bağırsak hastalıklarına sebep oluyor.

20. Hamur işi: Bu tür yiyecekler kolesterol dengesini bozuyor.

21. Dondurulmuş Gıda: Bu tür gıdaların dondurulma işlemleri esnasında zararlı organizmaların üremesinden dolayı mide ve bağırsak hastalıkları meydana geliyor.

22. Hazır Çorba: Toz haline getirilmiş, defalarca işlem görmüş, içinde çok fazla katkı maddesi bulunan hazır çorbalar kansere sebep oluyor.

23. Krem Peynir: Yüksek oranda yağ ihtiva eden bu ürünler kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

24. Rus Salatası: İçinde bulunan mayonezin asit (sirke ve ya limon suyu) kullanılarak yapılması, gıda kaynaklı hastalıklara sebep oluyor.

25. Makarna: Hamurdan yapılan makarnanın fazla tüketilmesi mide hastalıklarına sebep oluyor.

26. Pasta: Pastaların içinde çok miktarda bulunan şeker, yağ, un gibi maddeler mide hastalıklarına yol açıyor.

27. Patlamış Mısır: Yapılan bir araştırmada patlamış mısırın kalori ve yüksek oranda doymuş yağ ihtivaettiği ortaya çıktı.

28. Boyalı Şeker: İçinde boya yapıcı kimyasalları barındıran şekerler diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine sebep oluyor.

29. Kabuklu Deniz Ürünleri: Doğru şekilde temizlenmeyen kabuklu deniz ürünleri bağırsak hastalıklarına sebep oluyor.

30. Çiğ Yumurta: İçinde bulunabilecek zararlı salmonella mikrobu nedeniyle hastalıklara yol açıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL