Bu Tehlikelerin Farkında mısınız?

Çocuk
Uzmanlar, küçük çocukların düğme pilleri yutarak, büyük tehlikelere yol açtıkları konusunda aileleri uyarıyorlar. Bazı çocukların pilleri burnuna sokarken, bazılarının ise yuttuklarını söyleyen araştı...
EMOJİLE

Uzmanlar, küçük çocukların düğme pilleri yutarak, büyük tehlikelere yol açtıkları konusunda aileleri uyarıyorlar.

Bazı çocukların pilleri burnuna sokarken, bazılarının ise yuttuklarını söyleyen araştırmacılar, 10 yıl süreyle çocuk hastanesindeki vakaları gözlemlediler ve vaka raporlarını incelediler. Araştırma yazarları, tıp uzmanları ile anne ve babaların küçük pillerin yol açabileceği büyük tehlikelerin çoğunlukla farkında olmadıklarını ifade ettiler.

Amerikan Otolaryngology Akademisi Baş ve Boyun Cerrahi Derneği‘nden yayınlanan haberde yer alan bilgiye göre, büyüklüğü bozuk paradan daha küçük olan düğme piller, küçük oyuncaklarda, işitme cihazlarında, hesap makineleri, müzikli tebrik kartlarında bulunuyor.

Her yıl Amerika‘da her yaştan tahminen 3 bin kişinin kazayla pil yuttuğu belirtiliyor. Vakaların üçte ikisini 5 yaş ve altı çocuklar oluştururken, 1-2 yaş çocuklarında ise riskin daha yüksek olduğu açıklandı.

Araştırmacılar, küçük pillerin birçok vakada, vokal paraliz, boğaz ve mide, bağırsak tüpü ihtiyacı, burun geçişi delinmesi gibi ciddi sonuçlara neden olduğunu söylediler. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, yutulan piller karın ağrısı, göğüs ağrısı ve kusma gibi çeşitli belirtilere neden oluyor.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, Amerikan Otolaryngology Akademisi Baş ve Boyun Cerrahi Derneği‘nin yıllık toplantısında sunuldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi