Bu Mamaları Siz de Yapabilirsiniz

Çocuk
Bebeğinize marketlerde satılan hazır mama ya da pürelerden almak yerine evde kendinizin hazırladığı pürelerden ve yemeklerden vermek istemez misiniz? Üstelik bu sağlıklı yemekleri hazırlamanın tüm par...
EMOJİLE

Bebeğinize marketlerde satılan hazır mama ya da pürelerden almak yerine evde kendinizin hazırladığı pürelerden ve yemeklerden vermek istemez misiniz? Üstelik bu sağlıklı yemekleri hazırlamanın tüm paranızı ve zamanınızı alacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Reader’s Digest isimli internet sitesinde yer alan pratik tavsiyeleri ve kuralları takip ederek bebeğiniz için en iyi olan yemekleri yapabilirsiniz.

Illinois Üniversitesi‘nde görevli gıda bilimi profesörü Susan Brewer, bebeklere katı gıdalara geçtiklerinde balık da yedirilmesini öneriyor. Geleneksel olarak bebeklere püre halinde sebze ve meyveler verildiğini ve daha sonra tahıllara ve hububatlara geçildiğini söyleyen Profesör Brewer, balık yemenin bebeğe sağlıklı bir beyin ve kalp gelişimi için değerli Omega-3 yağ asitlerini sağlayacağını belirtti.

BEBEĞİNİZ İÇİN MENÜLER

Ev yapımı püreler: Evde yapacağınız püreler, marketlerde satılan kavanoz pürelerinden daha ucuza gelecektir. Her seferinde tek öğünlük ve tek sebze ya da meyveden püre hazırlayın. Örneğin, havuç, patates, elma, armuz, muz, avokado, şalgam. Daha sonra ise yeni tatlar oluşturmak için elma ile havuç, havuç ile kabak gibi birkaçını karıştırabilirsiniz. Bebekler genellikle yer elmasının tadını sever. Bunun için yer elması, somon balığı ve brokoliyi püre haline getirerek lezzetli ve besleyici bir yemek yapabilirsiniz. Kıvamını tutturmak için süt ya da su kullanabilirsiniz. Sonra kalan gıdayı tek öğünlük kaplara alıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kaşık maması ve tahılları: Marketlerde satılanların oldukça pahalı olduğunu belirten uzmanlar, bunları da evde hazırlayabileceğinizi açıklıyor. Kahve değirmeni ya da süper etkili bir blender varsa, pirinçleri içine dökün ve cihazı çalıştırın. Çıkan pirinç tozunu dondurucuda uygun poşetlerde saklayın.

Evde pişen yemeklerden deneyin: Kendiniz için öğlen ya da akşam yemeğine ne hazırladıysanız, bebeğinize de bunlardan tattırın. Onu da masaya oturtun ve masadaki yemeklerden azar azar verin. Günün farklı öğünlerinde farklı gıdalar hazırlayın.

Bebeklerinizin yemeklerini daha hızlı hazırlamak için çorbalar ve soslar için tasarlanan küçük el blender’i kullanabilirsiniz. Pişirdiğiniz ya da haşladığınız sebze ve meyveleri burada çabucak püre haline getirebilirsiniz. Kalanları da tek öğünlük kaplara alıp dondurucuda saklayın.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme