Bu Devirde Bit mi Bulaşır Demeyin!

Çocuk
Okulların açılmasıyla beraber bitlenme konusu tekrar gündeme geldi. Pudra.com bu nedenle özellikle okul dönemi çocuklarını ve aileleri huzursuz eden bitlenme konusunu araştırdı. Saç biti nedir? Bit na...
EMOJİLE

Okulların açılmasıyla beraber bitlenme konusu tekrar gündeme geldi. Pudra.com bu nedenle özellikle okul dönemi çocuklarını ve aileleri huzursuz eden bitlenme konusunu araştırdı. Saç biti nedir? Bit nasıl bulaşır? Çocuğunuzun bitlendiğini nasıl anlarsınız? Bitlenme nasıl tedavi edilir? Bitlerden nasıl korunabiliriz?

Çocuğunuzun bitlendiğini başını sık sık kaşımasından anlayabilirsiniz. Biti tespit etmek ve bitin yayılmasını önlemek için çoçukların boyun ve kulak arkasındaki saçları dikkatle incelemek gerekiyor.

Saç biti nedir?


Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük, kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar.

Bitler saç derisine yerleştikten sonra kısa sürede yumurtlayarak çoğalırlar. Yaşamaları için ideal sıcaklık 30 derecedir. Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.

Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.

Bitler nasıl bulaşır?


Bitlenmenin yaygın olarak düşünüldüğü gibi pislikle bir ilgisi yoktur; aslında bit temiz, sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır.

Saç biti son derece bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca, döşeme, yastık gibi saçın temas ettiği yüzeylerden kişiden kişiye geçer. Ama asıl bulaşma yolu saç temasıdır. Bit, özellikle toplu olarak yaşanılan okul, yuva gibi ortamlarda çok kolay dağılır.

Çocukların bitlendiğini nasıl anlarız?


Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

Bitlenme nasıl tedavi edilir? Tıbbi ilaçlar nasıl kullanılır?

•Saç normal bir şampuanla yıkanır.
•Durulanır.
•Havlu ile kurulanır.
•Tıbbi saç kremi çalkalanır.
•Oğuşturarak kremin saça iyice nüfus etmesi sağlanacak şekilde uygulanır. (Özellikle ense ve kulak arkalarına dikkat edilerek.)
•10 dakika saçlar kremli olarak beklenir.
•Bol su ile durulanarak kurutulur.

İlaçlar saç biti ve sirkelerini öldürür. Fakat ölü bit ve yumurtalar saç telleri arasında kalır. Bunlar ince uçlu bir tarak veya elle özenle temizlenmelidir.

Bitlerden nasıl korunuruz?

•Ailenin her ferdi kontrol edilmeli. Ailenin diğer fertlerinde bite ya da sirkeye rastlayabilirsiniz.
•Giysiler, çarşaflar ve havlular sıcak su ile yıkanmalı.
•Taraklar, fırçalar vs. sıcak suda bekletilmeli.
•Tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.
•Yıkanmayan eşyalar 2 hafta süreyle bir poşetin içinde hava almayacak şekilde bekletilmeli. Bu süre sirkelerin ölmeleri açısından önemlidir. Sirkeler insan vücudu dışında 10-15 gün canlı kalabilirler.

Çocukların bitlenmemesi için ne yapabiliriz?

En önemlisi belli aralıklarla çocukların saçlarını kontrol etmektir. Ayrıca, bitlenme konusunda bilgili olmak, bit görünce hemen önlem almak açısından önem taşır. Piyasada bit tedavisinde kullanılan pek çok ilaç bulunuyor. Bunlar şampuan veya sprey şeklinde olabiliyor. Ürünler arasından seçim yaparken, tek kullanımda etki gösterenlerin tercih edilmesi uygun olur.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme