Bosna’da 23 Nisan, 5 bin 500 çocukla kutlanacak

Çocuk
Yunus Emre Enstitüsü, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu Bosna’da da yaşatacak. Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün organize ettiği ”G...
EMOJİLE

Yunus Emre Enstitüsü, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu Bosna’da da yaşatacak.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün organize ettiği ”Gönül Coğrafyamda 23 Nisan” projesi kapsamında Bosna Hersek’in çeşitli kentlerinden 5 bin 500 çocuk Zenitsa kentindeki Arena’da bir araya gelecek.

Okullarda, Türkçe’yi seçmeli yabancı dil olarak öğrenen binlerce çocuğun katılımıyla gerçekleştirilecek olan Türkçe ve Boşnakça şarkıların seslendirileceği 23 Nisan etkinliğinde, Zenitsa’dan dünyaya barış ve özgürlük mesajı gönderilecek.

Yarın düzenlenecek etkinlik dolayısıyla Zenitsa kentindeki caddeler Bosna Hersek ile Türkiye bayraklarıyla süslendi. 

Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) Müdürü Mehmet Akif Yaman, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonuyla Bosna Hersek’te 4 yıl kutlandığını söyledi. 

Yaman, “Burada Yunus Emre Enstitüsü’nün yürütmüş olduğu 2. yabancı dil Türkçe projesi kapsamında Bosna Hersek’teki ilk okullarda Türkçe öğrenen çocukların katılımıyla bu program gerçekleştiriliyor” dedi. 

 Zenitsa’daki programa 5 bin 500 çocuk katılacak

Geçen yıl yaklaşık 5 bin çocuğun katılımıyla Saraybosna’da bir programın gerçekleştirdiklerini anımsatan Yaman, bu seneki programın ülkenin merkezindeki Zenitsa kentinde yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Yaman, 79 kurum ve kuruluşun katkıda bulunduğu böylesine büyük ve geniş katılımlı bir etkinliği Bosna Hersek’te düzenleyecek olmanın heyecanını yaşadıklarını vurguladı.

“Bu yıl öğrenci sayısındaki artış nedeniyle 23 Nisan programına daha yoğun bir katılım bekliyoruz. Programı, yaklaşık 5 bin 500 öğrencinin katılımıyla, Zenitsa’daki yeni yapılmış ve buranın en iyi spor salonlarından biri olan Zenitsa Arenası’nda düzenleyeceğiz” diyen Yaman, bu etkinliklerin devam edeceğini ümit ettiğini kaydetti. 

Zenitsa’daki programa destek verecek Zenitsa Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç de 23 Nisan etkinliklerine ev sahipliği yapacaklarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bosna Hersek genelinden Türkçe’nin seçmeli ders olarak okutulduğu 86 okuldan öğrencilerin katılımını beklediklerini söyledi. 

Bosna’daki 23 Nisan Çocuk Şenliği programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bosna ve Türkiye’den spor ve sanat camiasından tanınmış simalar da video mesajlarıyla katılarak, Bosnalı çocukların bayramını kutlayacak. 

Yunus Emre Enstitü Başkanı Hayati Develi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal ile Kültür ve Türizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül de katılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme