Bırakın yaramazlık yapsınlar

Çocuk
Çocuklarını ev dışındaki dış dünyada korumak isteyen anneler, istemeden de çocuklarının zihinsel ve psikolojik gelişimlerine zarar verebiliyor. REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Meh...
EMOJİLE

Çocuklarını ev dışındaki dış dünyada korumak isteyen anneler, istemeden de çocuklarının zihinsel ve psikolojik gelişimlerine zarar verebiliyor.

REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, “Evham dediğimiz kaygı durumu, çocuk üzerinde olumsuz psikolojik etkiler oluşmasına alt yapı hazırlayabiliyor. Çocuklarda öz güven eksikliği, içe kapanıklık olarak ortaya çıkabiliyor” dedi. Yavuz, şunları ekledi:  “Evhamlı anneler, sık sık kaygı duyup ‘Aman düşme dikket et’, ‘canın yanar’ der. Bu cümleleri kuran anne, çocuğuna ‘Hayat tehlikeli, güvende değilsin ve her an başına bir şey gelebilir’ mesajı verir. Buradaki kritik nokta, çocuğu korurken psikolojik zarar vermeye gelinmesi… Anne evhamın kendi problemi olduğunu ve tehlike olasılığının hesapladığından çok daha düşük olabileceğini bilmelidir. ”

OLUMLU DÜŞÜNÜN

Dr. Mehmet Yavuz, evhamlı annelere kaygılarını azaltmak için şunları önerdi: “Evhamlı anneler kaygı yüklü düşünce ve görüntülerle başa çıkmak için, alternatif olarak bir düşünce sistemi geliştirebilir. Örneğin, ‘çocuğum defalarca sokakta oynadı ama başına bir şey gelmedi’ veya ‘kendisini korumasını öğrettim’ diye düşünebilir. Aileler çocuklarını daha güvenli olan spor etkinliğine ya da sosyal sorumluluk projelerine yönlendirebilir.

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme