Çocuk

Bebeklerde Kalp Riskine Dikkat

Çocuklarda sık tekrarlayan, uykudan uyandıran, yanma, batma, nefes darlığı ve sıkışma gibi şikâyetlere sebep olan göğüs ağrısı, kalp hastalığının habercisi olabilir. Uzmanlar, bebeklerde uyku düzeninin bozulmasının, 5-10 dakikada bitirilecek bir..

Bebeklerde Kalp Riskine Dikkat

Çocuklarda sık tekrarlayan, uykudan uyandıran, yanma, batma, nefes darlığı ve sıkışma gibi şikâyetlere sebep olan göğüs ağrısı, kalp hastalığının habercisi olabilir.

Uzmanlar, bebeklerde uyku düzeninin bozulmasının, 5-10 dakikada bitirilecek bir biberon gıdanın 15-20 dakikada tüketilmesinin, terlemenin, nefes alırken burun kanatlarının açılıp kapanmasının da bebeklerde doğumsal kalp hastalığının göstergesi olabileceği uyarısında bulundu.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Tunaoğlu, erken tanı konulduğunda kalp hastalıklarının kontrol altına alınarak tedavi edilebildiğini, tanı konulmamış kalp hastalıklarının ise ani ölümlere sebep olabildiğini söyledi. Ailesinde kalp hastası bulunanların risk altında olduğuna dikkati çeken Tunaoğlu, özellikle bebeklerin sorunlarını söyleyemedikleri için anne-babaların iyi gözlem yapması gerektiğini vurgulayarak, "Bebeğin uyku düzeninin bozulması, 5-10 dakikada bitirilen bir biberon gıdanın 15-20 dakikada tüketilmesi, terleme, hızlı nefes alıp verme, nefes alırken burun kanatlarının açılıp kapanması gibi bulgular da bebeklerde doğumsal kalp hastalıklarının habercisidir.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL