Bebek Emzirme Rehberi

Çocuk
Bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğinizin yeterince anne sütü alıp almadığını merak edersiniz. "Acaba bebeğim yeterince doyuyor mu? Peki neden sık sık ağlıyor? Ne sıklıkta emzirmeliyim?" şeklin...
EMOJİLE

Bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğinizin yeterince anne sütü alıp almadığını merak edersiniz. "Acaba bebeğim yeterince doyuyor mu? Peki neden sık sık ağlıyor? Ne sıklıkta emzirmeliyim?" şeklindeki sorular kafanızı her zaman kurcalar. 

Mayo Clinic‘in internet sitesindeki habere göre konuyla ilgili uzmanlar, sütünüzün yetip yetmediğini anlamanız için kendinize şu soruları sormanızı öneriyor:

Bebeğim kilo alıyor mu?

Sabit kilo alımı, bir bebeğin yeterince doyduğunun en güvenilir işaretidir. Birçok bebek doğumun ardından biraz kilo verebilir, ancak 10-15 gün için bu kiloları geri alır. Bebeğiniz her kontrolünde kilo almış olmalı.

Bebeğimi ne sıklıkta emzirmeliyim?

Yeni doğan birçok bebek yaklaşık 2-3 saatte bir olmak üzere günde 8-12 kez beslenir. Doğumdan 6-8 hafta sonra, beslenme saatlerinin arası açılmaya başlayacaktır. Gelişme aşamalarında, bebeğiniz her beslenmede daha fazla süt emecek ve daha sık beslenmek isteyecektir. Bebeğin artan süt içmek isteğine bağlı olarak vücudunuz bunu karşılayabilecektir. Bebeğiniz daha fazla emerse, göğsünüzde daha fazla süt üretilecektir.

Bebeğimin yutkunma sesini duyabiliyor muyum?

Eğer dikkatlice dinlerseniz, bebeğinizin yutkunmasını duymanız mümkün. Bebeğinizin çenesinde güçlü, sabit, ritmik hareketleri gözlemleyin. Az miktardaki süt bile bebeğinizin ağzından sızacaktır.

Emzirirken göğüslerimde nasıl bir his olmalı?

Bebeğiniz göğsünüzü başarılı bir şekilde kavrıyorsa, göğsünüzde nazik çekilme hissi duyacaksınız. Aksi halde, göğüs ucunuzun ısırıldığını ya da çimdiklendiğini hissedersiniz. Göğüsleriniz emzirmeden önce dolu ve sıkı olurken, emzirdikten sonra ise daha yumuşak ve boş olacak. Eğer emzirmek canınızı yakıyorsa, yardım için bebeğinizin doktoruna ya da hastanelerdeki bebek hemşirelerine danışabilirsiniz.

Bebeğimin bezi ne sıklıkta değişiyor?

Doğumdan sonra 4 gün kadar, bebeğinizin günde 6-8 bez kirletmesi beklenir. Düzenli bağırsak hareketlerinden emin olmak için ise günde 3 kez ve daha fazla kaka yapması umut edilir. Dışkısı ilk günlerde koyu ve yapışkan olacaktır, anne sütü aldıkça rengi altın sarısına dönecek ve daha pütürlü, yumuşak olacaktır.

Bebeğim sağlıklı görünüyor mu?
 
Beslenmeden sonra doymuş ve memnun görünen bebek yeterince anne sütü aldığı için canlıdır, aktiftir. Bebeğinizin sağlıklı bir cilt rengine sahip olduğundan emin olun.

İçgüdülerinize güvenin

Bebeğinizi en iyi siz tanırsınız. Doğru olmayan bir şey olduğunu hissederseniz, bebeğinizin doktorunu arayın. Özellikle şu durumlarda:

Kilo almıyorsa, bezini 6-8 defadan daha az ıslatıyorsa ve düzenli kaka yapmıyorsa, beslenmeden sonra sürekli olarak mızmızlık yapıyorsa, bebeğiniz hep uykulu görünüyorsa, emmek istemiyorsa.

Her bebeğin tek ve kendine özgü davranışları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin beslenme şekli hakkında endişelenebilirsiniz. Ancak, bebeğiniz normal olarak büyüyüp gelişince onun gerekli besini aldığını göreceksiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi