Anne Sütü Bebeği Öldürebilir

Çocuk
Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu açıkladı. Bebeğin alerjiye bağlı olarak yaşamını yitirebileceğine dikkat çeken Dr. Pöpping, belirtileri...
EMOJİLE

Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu açıkladı. Bebeğin alerjiye bağlı olarak yaşamını yitirebileceğine dikkat çeken Dr. Pöpping, belirtilerin görülmesi halinde doktora gidilmesini önerdi. Dr. Pöpping, en çok yer fıstığı ve fındık alerjisine rastlandığını belirtti.

Gıda güvenliğinin sağlanması için AB fonlarıyla desteklenen MoniQA Projesi kapsamında Antalya Beldibi’ndeki Renaissance Hotel’de düzenlenen toplantıya katılan Moleküler Biyoloji Uzmanı Dr. Bert Pöpping, anne sütünün bazı bebeklerde alerjiye neden olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde dünyaya gelen bebeklerin yüzde 6’sının anne sütünden dolayı alerji olduğunu kaydeden Dr. Pöpping, ebeveynlerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

AMAN DİKKAT

Anne sütünden alerji olan bebeklerdeki belirtilerin dil ucunda kaşınma, yüzün kızarması ve kaşınması, nefes darlığı olduğunu bildiren Pöpping, "Alerjiye bağlı rahatsızlıklar felç ve ölüme neden olabiliyor. Alerji belirtileri görüldüğünde zaman kaybedilmeden doktora gidilmeli. Bebek, doktorun tavsiye edeceği alerji yapmayacak mamayla beslenmeli. Erken önlem alınmazsa bebekte alerjiye neden olan anne sütü ile besleme faciayla sonuçlanabilir" dedi.

ALERJİ YAPAN GIDALARI YEMEYİN

Doğan her bebeğin anne sütünden alerji olmasının söz konusu olmadığına dikkat çeken Dr. Pöpping, "Alerji vakalarında 1980’den sonra ciddi oranda artış gözlendi. Gıda maddelerinin kişide neden alerji yaptığı henüz belirlenemedi. Ancak hangi gıda maddesinin alerjiye neden olduğu biliniyor. Buna karşı en iyi çözüm alerjiye neden olan gıdaları tüketmemek. Aynı zamanda içinde o gıda maddesinden olan gıdaları da tüketmemek" diye konuştu.

EN TEHLİKELİSİ FINDIK VE YER FISTIĞI

Gıda maddeleri arasında en çok alerjinin fındık ve yer fıstığından kaynaklandığını bildiren Dr. Pöpping, "Yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, buğday, elma, kivi, havuç, domates, muz, kavun alerjiye neden olabiliyor. İspanya’da şeftali ve mercimek, Uzak Doğu’da karabuğday, İngiltere’de yer fıstığı alerjisi büyük problem" dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme